Wystawa „Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy” Galeria Willa. Łódź

23 maja 2019 0 By CzujeMiete

Cześć! W końcu udało mi się dotrzeć na wystawę „Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy”. Właściwie, to poszłam tam dla jednej osoby – Ani Rudak :D, ale okazało się, że cała reszta twórców była równie wybitna!

Ale… po kolei :) W ramach Festivalu Design’u w Łodzi, w Galerii Willa ukazała się wystawa, która przedstawia tzw. łodzianizmy (słowa charakterystyczne dla naszego regionu) w postaci kolorowych i niezwykle kreatywnych ilustracji. W projekcie wzięło udział 23 artystów: Karol Banach, Michał Bednarski, Blanka Biernat, Katarzyna Bogucka, Bartek Bojarczuk, Joanna Czaplewska, Magda Grabowska – Wacławek(GraBOVSKA), Monika Hanulak, Izabela Kaczmarek – Szurek, Kazia Kalitan – Młodkowska, Jan Kallwejt, Bartek „Arobal” Kociemba , Bartosz Kosowski ,Agata Królak, Michał Loba, Patryk Mogilnicki, Alek Morawski, Anna Niemierko, Patrycja Podkościelny, Anna Rudak, Dawid Ryski, Ola Woldańska – Płocińska, Martyna Wójcik – Śmierska. Organizatorzy wydarzenia piszą: „Zadaniem każdego z twórców było zilustrowanie na plakacie, za pomocą własnego indywidualnego języka artystycznego hasła/słowa ze słownika łódzkiego. Prace są zatem autorską interpretacją poszczególnych słów bądź wyrażeń. Autorów cechuje różnorodność stylistyczna, precyzja wypowiedzi, pomysłowość, lapidarność, świadome operowanie kompozycją i kolorem. Czerpiąc z najlepszych tradycji polskiej szkoły ilustracji, ukazując jej siłę oraz złożoność, odważnie interpretują klasykę, wyznaczając nowe trendy w światowej ilustracji. Efektem ich działań twórczych są niepowtarzalne, wyjątkowe projekty graficzne, bardzo zróżnicowane stylistycznie, które powstały z myślą o wystawie i zostaną na niej przedstawione. Prace mają postać wielkoformatowych afiszy (100×120 cm) i opatrzone są wykorzystanym przez autora słowem-kluczem wraz z wyjaśnieniem.”(źródło: https://www.facebook.com/events/422142175187261/). 

Dosłownie każda praca budzi szeroki uśmiech :) Wystawa jest mega pozytywna i edukacyjna, gdyż nie każde słowo było dla mnie oczywiste :P Czy wstyd? Nie sądzę! Skokobryki, dęciak, a może dulawka? Wszystko to, możecie zobaczyć w postaci ilustracji w Galerii Willa. Gwarantuję Wam uśmiech, duuużo uśmiechu :) Do postu dodaję oczywiście oprawę graficzną, choć sfotografowałam wszystkie prace, pokazuję bez szczegółów, abyście mogli ocenić ją na żywo, gdyż zdjęcia nie oddają tego efektu, a poza tym, nie chcę zdradzać wszystkiego! :D
Fajnie spojrzeć na Łódź w takim wydaniu. Kolorowym,  energetycznym, bez ograniczeń.  Z przymrużeniem oka, ale dosadnie :)

Łódź to miasto kontrastów i na tej wystawie też to widać – chociażby poprzez dobór kolorów czy technikę wykonania ilustracji. Na 23 dużych ilustracjach możecie zobaczyć Łódź w innej odsłonie,  zdecydowanie w bardzo pozytywnej, ale też zwracającej uwagę na to, że już mamy wiele oryginalności, za którą ciągle tak gonimy ;)
To nie wszystko! Na wystawie niektóre prace  są w postaci.. puzzli :) Zupełnie jak to miasto – czasami trzeba je trochę rozwalić na kawałki i poskładać na nowo, ale gdy już do tego dojdzie – powstaje piękna całość :)
Choć jestem tylko w połowie łodzianką (nie jestem pewna, czy to nie za dużo powiedziane :P) – bardzo lubię to miasto. Kocham te sprzeczności, wciąż nieodkryte zakątki,  artystów, wszelkie inicjatywy, za to, że ciągle się zmienia.

Relacja jest również na moim instagramie: https://www.instagram.com/czuje_miete/

Jestem przekonana,  że nie muszę Was już zachęcać… gdyż na pewno ją zobaczycie,  więc napiszę tylko… Glikuję! :D


Kulosy, Martyna Wójcik-ŚmierskaNa zakończenie moje top 3 :)

1. Ania Rudak, Badylarz – zawodowy hodowca kwiatów lub bogaty, prywatny przedsiębiorca (oczywiście NAJ <3):


2. Katarzyna Bogucka, Laćki – pantofle, kapcie:

3. Ola Woldańska-Płocińska, Granda – kłótnia:


Bigiel, Magda Grabowska- Wacławek

Dulawka, Patrycja Podkościelny

 

Musisz to zobaczyć! :)