29.10.2018 // Łódź Young Fashion 2018 // Laima Jurca // fashion show // Łódź

29 października 2018 0 By CzujeMiete
Laima Jurca, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
W tym roku również miałam okazję uczestniczyć w finałowej gali Łódź Young Fashion. Kto jest organizatorem tego eventu? Miasto Łódź i oczywiście Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi :) (do  której prędzej czy później wybiorę się na podyplomówkę:)).

 

 Pierwsze określenie jakie przychodzi mi do głowy, kiedy odpowiadam sobie na pytanie – jaka była tegoroczna gala? MOCNA ;) Pokazy mody zawsze traktuję jako formę sztuki, oczywiście ubiór również na co dzień może do sztuki należeć, ale zawsze będzie przede wszystkim formą komunikacji. Młodzi twórcy mieli okazję wyrazić swoje emocje, odczucia, być może bunt (?) – w temacie „Wolności”, ponieważ właśnie taka była myśl przewodnia do tworzenia kolekcji. Wielu z projektantów zdecydowało się na taką formę stroju, w której ręce były „uwięzione” pod ubraniem, a które w moim mniemaniu symbolizować miały przeciwieństwo głównej tematyki, czyli utratę wolności. Kilku twórców ukryło pod tkaninami twarze modeli, a ubiór stanowił jednolitą całość. Według mojej interpretacji, zabieg ten miał przypomnieć nam, że wszyscy jesteśmy równi, bez względu na to jak wyglądamy – jesteśmy tacy sami, powinniśmy czuć się wolni, bez potrzeby ukrywania się pod różnymi maskami. Być może miało to jednak oznaczać brak granic? Myślę, że interpretacji mogą być setki ;)
W kolekcjach dość wyraźnie były widoczne skrajności – od mrocznego i budzącego spory niepokój -pokazu Baiba Tamane, po kreacje rodem z Alicji z krainy czarów – Kasi Dworeckiej :)

 

Międzynarodowy Konkurs Łódź Young Fashion AWARD 2018 był dedykowany zarówno profesjonalnym projektantom, jak i młodym twórcom, którzy dopiero debiutują w świecie mody.
W tym roku nagrodę główną zdobyła Laima Jurca z Łotwy, a otrzymała ją z rąk Hanny Zdanowskiej – Prezydent miasta Łodzi, co również miało ciekawy wydźwięk, zważając na to, że wydarzenie miało miejsce tuż przed istotnym dla Łodzi „głosowaniem” :)
Dużo emocji, pozytywnych wrażeń, ale i refleksji. Polecam i mam nadzieję, że „widzimy się” za rok :)
#kochamlodz
 
Laima Jurca, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Laima Jurca, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Baiba Tamane, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Baiba Tamane, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Tjasa Zalar, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Katarzyna Dworeckafot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Katarzyna Dworeckafot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Tanya Tur, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Barbara Byleuskayafot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Riddhi Vora, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Riddhi Vora, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Jakub Buczyński, fot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Sandra Magdalena Dąbrowskafot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska
Anna Gulbefot. Joanna Miklaszewska – Sierakowska